OCENĚNÍ "OSKARA" ZA ROLI KŘESŤANKY

Myslím si, že Sandra Bullock byla v upřímném šoku, když vyhrála cenu pro nejlepší herečku za roli Leigh Anne Touhy – hlavní postavy filmu The Blind Side, který byl natočen podle skutečné události. Akademie v minulých letech dokázala, že není odmítavá k udílení Oskarů herečkám, které ztvárňují upřímné křesťanky. Bullocková se v této souvislosti připojila k Geraldine Page (1985 – jako Carrie Watts ve filmu Výlet do městečka Bountiful) Susan Sarandon (1995 v roli jeptišky Helen Prejean ve filmu Mrtvý muž přichází) a Reese Witherspoon (2005 v roli June Carter Cash ve filmu Láska spaluje)

blindsideMusíme se vrátit až do roku 1983, abychom našli Oskara pro nejlepšího herce, který byl přidělen vysloveně křesťanské postavě (Robert Duvall ve filmu Něžné milosti) a předtím až do roku 1966, kdy přišla řada na Paula Scofielda coby Lorda Thomase Mora ve filmu Muž do nepohody.

Způsob, jakým Bullocková ztvárnila bohatou bílou jižanku, která ze soucitu a z křesťanského přesvědčení přijme do domu afroamerického mladíka bez domova, přivedl do kin záplavu lidí, kteří chtěli vidět příběh o záchraně. Film The Blind Side má navíc přidané kouzlo skutečnosti. Režisér John Lee Hancock odmítá stereotypy a vysvětluje, že toto nebyla pouze záležitost bělošského pocitu viny. „Leigh Anne Touhy nevzala Michaela Ohera do svého auta, protože to je černoch,“ řekl mi v rozhovoru. „Vzala ho do auta, protože mu byla zima.“  Bullocková vyhrála Oskara, protože její výkon byl fascinující. Doufám, že toto povzbudí Hollywood k tvorbě podobných filmů.

Marc Newman

www.christianpost.com